Bilard dla żółtodziobów
Recenzja
 

 

Bilard dla żółtodziobówTakiej pozycji na polskim rynku wydawniczym brakowało. Książka w przejrzysty sposób opisuje różne aspekty gry w bilard. Autorzy nie poprzestają na przedstawianiu samej teorii, lecz skupiają się na jej praktycznych zastosowaniach. Zwracają uwagę na potencjalne błędy oraz pewne niuanse, które nie zawsze wprost wynikają z przepisów lub mogą zostać niezauważone przez początkujących, a o których wiedza jest istotna podczas gry.

Niewątpliwym atutem tego poradnika jest fakt, że autorzy znakomicie orientują się w tematyce bilardowej. Ewa Mataya Laurance jest światowej sławy zawodniczką i komentatorką transmisji turniejów bilardowych, a Thomas C. Shaw redaktorem naczelnym Pool & Billiard Magazine i autorem kilku książek o różnych odmianach bilardu.

Wszystkie te cechy powodują, że książka jest przyjazna w odbiorze i znakomicie wprowadza czytelnika w świat tej dyscypliny sportu, poszerzając jego wiedzę i umiejętności.

Na ponad pięciuset stronach szczegółowo omówione zostały m.in.:

  • historia bilardu i czym ten sport się charakteryzuje jako rozrywka i biznes,
  • kupno stołu, kija, bil i akcesoriów, a także dobór odpowiedniego pomieszczenia do gry wraz z jego wyposażeniem,
  • podstawowe zasady gry, postawa, trzymanie kija i wyprowadzanie uderzenia,
  • sposoby celowania, panowanie nad siłą uderzenia, rotacje i ich wpływ na ruch bil, a także przykładowe ćwiczenia,
  • charakterystyczne strzały - m.in. rozbicia w popularnych odmianach bilardu, zagrania o bandy, kombinacje i uderzenia karambolowe, skoki i zagrania po łuku, gra pozycyjna, zagrania bezpieczne, analiza sytuacji na stole oraz triki,
  • różne odmiany bilardu wraz z konkretnymi poradami (14/1, ósemka, dziewiątka, odmiany dla więcej niż dwóch osób), podstawowe zasady gry w snookera, one-pocket, karambol, rotację, bank pool i inne.

Przy okazji omawiania poszczególnych zagadnień, w książce pojawiają się liczne definicje i wskazówki pomocne w ich zrozumieniu. Nie zabrakło miejsca na ciekawostki czy różnego rodzaju anegdoty związane z grą w bilard. Można również zapoznać się z sylwetkami najlepszych bilardzistów uhonorowanych przez Amerykański Związek Bilardowy. Bardzo przydatne podczas nauki okażą się zamieszczone na końcu książki: słowniczek, indeks haseł i długa lista adresów internetowych prowadzących do stron o tematyce bilardowej.

Niestety, do polskiego wydania nie zostały dołączone obowiązujące w naszym kraju przepisy Polskiego Związku Bilardowego, chociaż opublikowane w poradniku ogólne przepisy bilardu kieszeniowego zatwierdzone przez BCA w wystarczającym stopniu opisują zasady gry, które mają zastosowanie w większości odmian poola. Czytelnicy zainteresowani zapoznaniem się ze szczegółowymi przepisami obowiązującymi w Polsce mogą je znaleźć na stronach internetowych PZBil i PZSiBA.

Szkoda, że książka nie została wydana w kolorze. Zamieszczone zdjęcia i diagramy są czytelne, ale bogatsza oprawa graficzna na pewno byłaby jej dodatkowym atutem. Bardziej wymagający czytelnicy zapewne nie pogardziliby też wersją w twardej oprawie.

"Bilard dla żółtodziobów" jest doskonałym podręcznikiem zarówno dla osób rozpoczynających przygodę z bilardem, jak i dla średnio zaawansowanych amatorów. W przystępny sposób wprowadza początkujących graczy w świat tej wspaniałej dyscypliny sportu, natomiast osoby znające podstawy gry, po zapoznaniu się z informacjami zawartymi w książce, będą mogli uporządkować i zweryfikować swoją wiedzę.

 

Na górę