Akcesoria
Bile

Stoły bilardowe
Sukno
Kije bilardowe
Bile
Dodatki

 

Początkowo bile wykonywane były z drewna oraz kości słoniowej. Współcześnie wykonuje się je z tworzyw sztucznych - żywic fenolowych, polimerów oraz poliestrów. Wszystkie bile muszą posiadać kształt kuli, której środek geometryczny pokrywa się ze środkiem ciężkości. Ich struktura powinna być jednolita, a ciężar i rozmiary jednakowe w obrębie danego kompletu.

Porównanie wielkości:

Bile białe

Do gry w snookera używa się zestawu 22 bil o średnicy 52,4 mm będących najmniejszymi bilami spotykanymi w bilardzie kieszeniowym. Większe, o średnicy (zazwyczaj) 57 mm, są kule poolowe. Komplet składa się z 16 takich bil. Jeszcze większymi kulami bilardowymi (trzema) prowadzona jest gra w karambol. Ich średnica wynosi 62 mm.

W przypadku stołów żetonowych używanych do gry w poola, aby mechanizm blokujący bile działał poprawnie, biała musi być bilą magnetyczną o standardowym rozmiarze lub zwykłą o rozmiarze powiększonym (nie zalecane).

Białe bile rozgrywające są niekiedy oznaczane charakterystycznym punktem lub małym znaczkiem, który pozwala na identyfikację danego zestawu - np. jego producenta.

Wyróżnić można także tzw. bilę treningową (pomocniczą). Jest ona odpowiednikiem bili białej, lecz posiada dodatkowo naniesioną siatkę linii umożliwiającą łatwą lokalizację miejsca, w które należy trafić, aby nadać jej określoną rotację. Oczywiście, podczas normalnej gry, bile tego typu nie mogą być wykorzystywane.

Bila treningowa

 

Na górę